Hakkımızda

Van Devlet Tiyatrosu 1997-1998 tiyatro sezonunda, Recep Bilginer’in yazmış olduğu “Sarı Naciye” adlı oyunla perdelerini açtı. Van Devlet Tiyatrosu’nda açılışından bu güne kadar, yerli ve yabancı olmak üzere, altmıştan fazla oyun sahneye konuldu.

Van Devlet Tiyatrosu’nda; Sezuanın İyi İnsanı (Bertolt Brecht), İki Efendinin Uşağı (Carlo Goldoni), Ramazanla Jülide (Erhan Gökgücü), Eşeğin Gölgesi (Haldun Taner), Bir Şehnaz Oyun (Turgut Özakman), Keşanlı Ali Destanı (Haldun Taner), Ateşli Sabır (Scarmeta), Sırça Kümes (Tenessee Williams), Palto (N.Gogol), Taziye(Murathan Mungan), Yolcu (Nazım Hikmet), Kırkından Sonra (Alfanso Paso), Azizname (Aziz Nesin), Bir Yaz Dönümü Gecesi Rüyası (William Seakespeare), Bildirim (Vaclav Havel), İki Kalas Bir Heves (Erhan Gökgücü) oynanan oyunlardan bazılarıdır.

Devlet Tiyatroları Genel Müdürlüğü’ne bağlı olarak faaliyetlerini sürdürmekte olan Van Devlet Tiyatrosu’nun amacı Türk sahne sanatlarının yurt içinde ve yurt dışında gelişmesini ve yayılmasını sağlamak, Türk dilini yerleştirmek ve şive birliğini meydana getirmek. Temel değerler üzerinden doğru yargılara varılmasını sağlamak, sanat ve estetik duygusunu geliştirmek. Türk ve Dünya Klasik Tiyatro Eserlerini seyirciye tanıtmaktır.

Alt ve üst olmak üzere iki ayrı fuayesi 412 koltuk kapasitesi, erkek ve kadın kulisleri ile, her türlü oyunun sahnelenebileceği ölçülere sahip sahnesi aynı zamanda dekor ve diğer malzemeleri taşımak için yük asansörü de sahnemizde mevcuttur.

23 Ekim 2011 tarihinde Van’da meydana gelen deprem felaketinden bu yana, tiyatro binamız orta hasarlı olup, oyunlarımız Kültür merkezi içerisindeki Ertuğrul Günay Sanat çadırında sergilenmektedir.

Van Devlet Tiyatrosu kuruluşundan bu güne kadar başta Doğu ve Güney Doğu olmak üzere Türkiye’nin hemen hemen her bölgesinde, il, ilçe ve köyler bazında temsiller vermiş ve vermeye devam etmektedir.

Sezon içindeki oyun ve turnelerimize ek olarak, 2000 yılında “Her Okul Bir Tiyatro” sloganı ile başlayan Akdamar Çocuk ve Gençlik Tiyatroları Şenliği her yıl ‘’23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı’’ haftası boyunca çeşitli etkinliklerle uluslararası boyutta sürmekte ve bir şenlik dönemi için 13000’den fazla çocuk seyirci ve katılımcıya ulaşmaktadır.

© 2018 | Van Devlet Tiyatrosu akarenet